Committees

General Chairs

Andrea Valle – Università di Torino
Marco Masoero – Politecnico di Torino
Stefano Bassanese – Conservatorio di Torino
Simone Spagnol 
 Aalborg University Copenhagen

Scientific Chairs

Simone Spagnol  Aalborg University Copenhagen
Charalampos Saitis – Queen Mary University of London

Music Chairs

Stefano Bassanese – Conservatorio di Torino

Music Program Committee

Andrea Agostini  Conservatorio di Torino
Carlo Barbagallo  Conservatorio di Torino

Scientific Committee

Federico Avanzini  University of Milano
Stefan Bilbao  University of Edinburgh
Jean Bresson – Ableton, Berlin
Emma Frid  Royal Institute of Technology Stockholm
Anastasia Georgaki  National and Kapodistrian University of Athens
Lauren Hayes  Arizona State University
Vincenzo Lombardo  University of Torino
Georgios Marentakis  Østfold University College
Andrew McPherson  Queen Mary University London
Romain Michon  GRAME-CNCM & CCRMA, Stanford University
Laurel Pardue  Queen’s University Belfast
Sandra Pauletto  Royal Institute of Technology Stockholm
Gary Scavone  McGill University
Stefania Serafin  Aalborg University Copenhagen
Louena Shtrepi – Politecnico di Torino
Rebecca Stewart  Imperial College London
Hiroko Terasawa  University of Tsukuba
Sølvi Ystad  PRISM - CNRS, Marseille

Panel of Scientific Reviewers

Ali Adjorlu, Andrea Agostini, Mitsuko Aramaki, Jack Armitage, Adriano Baratè, Roberto Barumerli, Edgar Berdahl, Laura Bishop, Roberto Bresin, Fabian Brinkmann, Nick Bryan-Kinns, Grigore Burloiu, Emilios Cambouropoulos, F. Amílcar Cardoso, Rafael Caro Repetto, Thibaut Carpentier, Nicolas Castagné, Doga Cavdir, Chris Chafe, Vasileios Chatziioannou, Axel Chemla-Romeu-Santos, Emmanouil Theofanis Chourdakis, Regina Collecchia, Nick Collins, Isabella Czedik-Eysenberg, Stefano D'Angelo, Sofia Dahl, Orchisama Das, Matthew Davies, Stefano Delle Monache, Carlo Drioli, Christos Drouzas, Michele Ducceschi, Cumhur Erkut, Fabian Esqueda, Georg Essl, Federico Fontana, Martin Gasser, Sergio Giraldo, Aggelos Gkiokas, Werner Goebl, Maarten Grachten, Francesco Grani, Pierre Hanna, Kjetil Falkenberg Hansen, Andrew Horner, Daniel Hug, Alexander Refsum Jensenius, Pierre Jouvelot, Hanna Järveläinen, Haruhiro Katayose, Peter Knees, Alexandros Kontogeorgakopoulos, Otso Lähdeoja, Olivier Lartillot, Sven-Amin Lembke, James Leonard, Giacomo Lepri, Luca Andrea Ludovico, Athanasios Lykartsis, Vangelis Lympouridis, Marcella Mandanici, Luca Marinelli, Jeremy Marozeau, Benjamin Matuszewski, Davide Andrea Mauro, Riccardo Miccini, Nicolas Misdariis, Thomas Mitchell, Dave Moffat, Fabio Morreale, Juhan Nam, Niels Christian Nilsson, Hiroki Nishino, Markus Noisternig, Stavros Ntalampiras, Razvan Paisa, Rui Pedro Paiva, Claudio Panariello, Stefano Papetti, Julian Parker, Johan Pauwels, Finnur Pind, Pedro J. Ponce De León, Giorgio Presti, Niccolò Pretto, Gerard Roma, David Roze, Diemo Schwarz, Rod Selfridge, Kai Siedenburg, Federico Simonetta, Diana Siwiak, Julius Smith, Tony Stockman, Dan Stowell, Bob Sturm, Tapio Takala, Burak Tamer, Erica Tavazzi, Sten Ternström, Shawn Trail, Luca Turchet, Vesa Välimäki, Isabelle Viaud-Delmon, Domenico Vicinanza, Jerome Villeneuve, Stefan Weinzierl, Silvin Willemsen, Asterios Zacharakis